دعوت به یک هم اندیشی

استاندارد

دعوت به یک هم اندیشی :
به نظر شما آیا در شرایط تورمی نظیر آنچه در سال های اخیر در ایران گذشته است، قرض دادن با دلار و سکه و احیانا مشابه آن ها، اخلاقی است یا غیر اخلاقی ؟
همین.

11 دیدگاه در “دعوت به یک هم اندیشی

 1. سلام
  بنظر بنده که البته صاحب نظر نیستم، اما تجربه تلخی از این قصه دارم، قرض دادنش اخلاقیه. قرض گرفتنش اخلاقی نیست.
  چون قرض گیرنده محترم موقع پس دادن یادش میره نرخ تورم رو هم حساب کنه! (البته اگر اصولن یادش مونده باشه که به شما مقروضه)

 2. سلام اقا مسعود این هم اندیشی شما از چند ماه پیش فکر منو مشغول کرده دوست داشتم برای اجاره دفترم دلار می دادم اما قبول نکردند

 3. حمید

  اصل این نوع قرض دادن به شرطی که فقها گیر ندهند ربا است، اخلاقی است..چون این نوع قرض دادن و راه انداختن کار مسلمان (آن هم در شرایط نابسامانی مالی)…شاخ و برگی بیش نیست..مهم تنه درخت است که همان اصل قرض دادن است..یک معروف مهم اقتصادی…اگر باعث رعب در دل مسلمین شویم و آنها در شرایط سخت اقتصادی از قرض دادن امتناع کنند ان می شود زدن تنه درخت…
  اما به جز اخلاق قرض دادن (که باید در خفا باشد..و بی منت و…)
  اخلاق قرض پس گرفتن هم هست…(در پس گرفتن نباید شتاب کرد..مراعات حال مسلمان را کرد و…)حال باید دید وقتی قیمت سکه اینقدر شتابان بالا رفته هنگام بازپس دادن چه باید کرد:
  اگر گیرنده قرض متمکن شده همان سکه گرفته شود
  اگر گیرنده قرض متمکن نیست…قیمت سکه در زمان قرض دادن لحاظ شود با اندکی سود جهت جلوگیری از اضرار به مال مسلمان محترمی که معروف قرض دادن رو انجام داده…
  فهم وظیفه خیلی سخت نیست..بستگی به میزان انصاف مسلمان دارد و درکش از حال مسلمان رو به رو…

 4. یه غریبه

  سلام
  فکر میکنم توی شرایطی که قیمت ارز و سکه غیر منطقی زیاد میشه کار درستی نیست
  درسته که از یه طرف اگه پول بده ارزش پولش چند وقت دیگه کم شده و ضرر میکنه ولی با افزایش کاذب قیمت ارزو سکه بیش تر از اون کاهش ارزش پولش سود میکنه و این غیر اخلاقی میشه
  یعنی اگه روند افزایش قیمت مثل روند کاهش ارزش پول باشه اخلاقیه در غیر این صورت غیر اخلاقی
  البته نهایتا مسلمه که اخلاقی بودنش به نیت فرد بستگی داره

 5. مهدی

  سلام

  مسعود جان این روزا کفگیر نقدینگی به ته دیگ جیبمون رسیده، اون وقت از سکه میگی؟!!!!

  راستی نرخ چیه؟

 6. محمدسعید

  اقتصاد جاری ما همون طور که گفتید از نوع تورمیه ،خوب در این حالت تنها راه حفظ ارزش سرمایه تبدیل اون به طلا ، ملک یا ارز خارجیه.
  در چنین شرایطی قرض الحسنه اگر با واحد ریال انجام بشه بعد از مدت مشخص پولی که قرض گیرنده پس میده به مقدار تورم از ارزشش کم شده ؛ مثلا یک میلیون تومان بعد از شش ماه (البته نه به شدت شش ماه گذشته) ارزشش میشه ۹۰۰ هزارتومان خوب این یعنی قرض دهنده علاوه بر در اختیار قرار دادن اصل پولش ، ۱۰۰ هزار تومان هم هدیه به قرض گیرنده داده . و شخص علاوه بر قرض ، هبه هم داده!
  اما شخصی که طلا یا ارزخارجی قرض میده بعد از مدت مشخص شده چیز بیشتری دریافت نمیکنه اگر چه شخص قرض گیرنده مبلغ ریالیه بیشتری رو پرداخت میکنه. و خوب فقط در این حالته که قرض به تنهایی انجام گرفته و فرقش اینه که هبه ای در کار نبوده.

 7. وقتی شما به کسی چنین پیشنهادی می دهید و او قبول می کند یعنی با وجود اینکه مجبور است از نظر ریالی بیشتر بدهد ترجیح می دهد قرض بگیرد و به دردش می خورد.

  قرض الحسنه دادن یعنی با قرض کار مردم را راه انداختن. قرار نبوده در پس گرفتن قرض کمتر بگیریم در حالی که در شرایط کنونی قرض بیش از دو-سه ماه ممکن است به کاهش زیاد ارزش پول منجر شود.

  پس شما باز هم دارید کار مردم را راه می اندازید و اخلاقی هم هست.

  در پس گرفتن قرض باید با طرف مدارا کرد. مثلا اگر جنس مورد بدهی خیلی بیش از بدهی گران شده بود از او کمتر گرفت تا “وجه کار راه اندازی” کمرنگ نشود.

 8. ناهید

  خیلی سوال سختیه. از طرفی قرض دادن، اونم توی این شرایط، یه ارزشه. از طرفی یه جورایی نزول خواریه این کار. خیلی سوال سختیه. خیلی. درک میکنم این فراخوان به هم اندیشی رو.

 9. سید فرید

  سلام
  هر قرضی، قرض الحسنه نیست.
  در مواردی قرض دهنده به جای سپردن وجه نقدش به بانک یا سرمایه گذاری آن را به دیگری قرض می‌دهد، در چنینی مواردی محاسبه آن بر اساس سکه و طلا غیراخلاقی نیست.

 10. علی

  تجربه شخصی:
  ربع سکه ای که داشتم رو به شخصی قرض دادم و قرار شد معادل ربع سکه ی روز رو پس بده.
  روزی که میخواست پس بده دقیقا خورده بود به پایین اومدن قیمت سکه و خلاصه کمتر از پولی که رفته بود برگشت، ولی انصافا کم ارزش شدنش زوری برام نداشت. گفتم یه جور قمار بوده دیگه
  نتیجه شخصی! :
  اگر با دید قمارگونه اینکار انجام شه به نظرم درست تره! در مقابل شرایطی مثل شرایط این روزها که تقریبا هرکس اینکار رو بکنه مطمئنه سود میکنه.
  یعنی قلبا، سهیم بودن در سود و زیان رو در نظر بگیره، و اگر واقعا براش قابل تحمله انجام بده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *